МЕТА:
- познайомити дітей з історією виникнення нашого міста; промисловими, соціальними та культурними об’єктами.
- розказати про події, які пов’язані з утворенням міста, етапи його будівництва, геграфічне положення;
- учити розуміти значення гідроспоруди у житті країни та мешканців міста, праці людей задля загального добробуту;
- закріпити назви мікрорайонів, вулиць, споруд міста;
- розвивати почуття приналежності до історичних подій міста, його минулого та сьогодення;
- виховувати у дітей почуття поваги до історії міста, людей, які трудилися для його процвітання, бажання примножувати його славу.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Вихователь: Дорогі малята, я запрошую вас переглянути книгу історії нашого міста Новодністровська. Я розповім вам про те, коли і чому виникло наше місто, як воно будувалося та хто його будував. Ми з вами разом будемо гортати славні сторінки історії нашого ще зовсім молодого міста. Тож слухайте.
Перша сторінка - «Як все починалося»
Вихователь: Ось погляньте на ці ілюстрації. Що ви тут бачите?
Діти: чисте поле, а навколо ліс.
Розгляд фотографій початку будівництва міста
Вихователь: Так, діти, на полі села Ломачинці і розпочалося будівництво нашого міста. А чому саме тут вирішили будувати місто, для чого його будували. Послухайте історію початку будівництва міста.
У далекому минулому, 6 квітня 1973 року міністром енергетики, ще тоді радянської держави, був підписаний наказ про створення дирекції Дністровського гідровузла. Так почалось будівництво важливого для країни енергетичного об'єкта, яке і було початком народження нового міста. Разом із будівництвом гідроелектростанції почалося спорудження поселення. З усього Союзу радянських соціалістичних республік приїхали будівельники – шофери, кранівники, зварники, монтажники, маляри, слюсарі, інженери. Жили перші поселенці у чистому полі, ось у таких палатках.
Розгляд фотографій перших поселенців міста
Вихователь: То яка споруда символізувала будівництво нашого міста.
Діти: Це споруда Дністровської ГЕС.
Друга сторінка - «Споруда на Дністрі»
Вихователь: Енергетика дуже важлива для кожної незалежної держави, для її промисловості та населення. Енергія видобувається різними шляхами, одним із яких є видобуток за допомогою води. Тому у нашій країні споруджено багато гідроелектостанцій і наша Дністровська ГЕС також дуже важлива для держави Україна.
Розгляд фотографій Дністровської ГЕС
Вихователь: Діти, у кожного з вас є ім’я, а яке ім’я у нашого міста?
Діти: Новодністровськ.
Вихователь: А чому місто має саме таке ім’я, або назву, хто його так назвав? Постухайте.
Третя сторінка - «Ім’я міста»
Вихователь: Назва міста означає – «новий на Дністрі». Рішенням Чернівецької обласної ради народних депутатів за № 57 25 лютого 1975 року новоствореному населеному пункту будівників Дністровського комплексного гідровузла в Сокирянському районі надано назву Новодністровськ і віднесено його до категорії селищ міського типу. 17 листопада 1993 року Постановою Верховної Ради України селищу було надано статус міста районного підпорядкування. А 13 липня 2000 року Верховною Радою України Новодністровськ було віднесено до категорії міст обласного значення. За своїм географічним положенням м.Новодністровськ розташоване на березі р.Дністер, на стику трьох західних областей України: Хмельницької, Вінницької, Чернівецької.
Мовленнєва гра «Знайти місто на мапі»
Четверта сторінка – «Будівництво міста»
Вихователь: Разом з будівництвом ГЕС будувалося і розросталося наше місто. Ось погляньте.
Розгляд фотографій будівництва міста
Вихователь: Чи впізнали ви споруди на цих фото. Які саме?
Діти: Так, на фото ми побачили будинки, лікарню, школи, дитячі садки, магазини, пошту, спортивний комплекс, базар.
Вихователь: А ще ви повиині знати, що у місті побудовано 52 будинки в яких 4200 квартир. Найбільшими діючими промисловими підприємствами міста є: Дністровська ГЕС філія ВАТ «Укрогідроенерго»; ВАТ «Дністровська ГАЕС» ВАТ «Укрогідроенерго»; ТОВ «Новодністровське БРЗ»; ТОВ «Мехтрансбуд». Основу економіки міста складають енернетична та будівельна галузі, де зайнята переважна більшість працездатного населення.
Я вам пропоную цікаві завдання, а ви уважно слухайте і виконайте їх.
Дидактична гра «Впізнай об’єкт за описом»
Вихователь: Наше місто поділено на мікрорайони. Скільки їх, як вони називаються? А не так давно у місті з’явилися вулиці. Як вони називаються?
Діти: Буковинська, Бесарабська, Паркова, В’ячеслава Куренева.
Мовленнєва гра «Придумай нову назву»
П’ята сторінка – «Жителі міста»
Вихователь: У нашому місті проживає 10500 жителів. Серед них є люди різних націй: украинців — 87%, росіян — 10 %, молдован — 0,9 %, білорусів — 0,5 %, румун - 0,3 %, поляків — 0,2 %. А дітей у місті – 2400. А чим займаються жителі міста, де працюють, що виробляють, розкажіть.
Розповіді дітей про працю жителів міста
Шоста сторінка – «Місто мого майбуття»
Вихователь: Діти, а яким ви бачите наше місто у майбутньому. Давайте помріємо.
Гра ТРВЗ «Крісло мрійника»
Вихователь: Ось і прочитали ми книгу історії нашого міста. Чим сподобалася вам вона. Що цікавого ви видізналися про наше місто. Про що ще хочете дізнатися. Подумайте і повідомте мені, а я дізнаюся і вам розповім нові історії.